Blog Yazılarımız

TUDPAM | Türk Dış Politikası Araştırma Merkezi > Analizler > Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Seçim Zaferi Sonrası Kutlama Mesajları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Seçim Zaferi Sonrası Kutlama Mesajları

Mustafa Metin KAŞLILAR

TUDPAM Başkan Yardımcısı

28 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilkin gerçekleştiği Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri sonrası Recep Tayyip Erdoğan, 27.834.692 oy almış ve %52.18 oranına ulaşarak seçimlerden galip çıkan isim olmuştur. Bu tarihi seçim zaferi sonrası ülkelerden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik mesajları gelmeye başlamıştır.

Seçim Zaferi Sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Gelen Tebrik Mesajları

Katar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilk tebrik Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Sani’den geldi. Katar Emiri Şeyh Tamim attığı tweette “Sevgili kardeşim Recep Tayyip Erdoğan, zaferinizi tebrik eder, yeni döneminizde başarılar ve kardeş Türk halkının ilerleme, refah ve iki ülke arasındaki güçlü ilişkiler açısından arzuladığınızı gerçekleştirmenizi dilerim.” Diyerek dostluğunu ortaya koymuştur. Erdoğan ise seçim zaferi sonrası Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yaptığı balkon konuşmasında “(Suriyeli sığınmacılar) Katar’la birlikte yürüttüğümüz yeni bir iskân projesiyle, birkaç yıl içinde 1 milyon kişinin daha dönüşünü temin edeceğiz.” diyerek sığınmacı projesini Katar ile yapacaklarının sinyalini vermiştir. Aynı zamanda Türkiye son dönemde yeni ekonomik model nedeniyle peş peşe kur krizleri yaşarken özellikle Katar’la yapılan SWAP anlaşmaları iktidar açısından önemli bir kurtarıcı güç olmuştur.

Azerbaycan

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak seçimde elde ettiği zafer dolayısıyla kutladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Aliyev, bu zaferi Türk halkının Erdoğan’ın politikalarına duyduğu güvenin göstergesi olarak değerlendirdiğini, Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin kapsamlı kalkınmasının ilerleyen yıllarda da devam edeceğinden emin olduğunu belirtmiştir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ünal Üstel Türkiye’de yapılan seçimlerin hayırlı olmasını dileyerek, “Güçlü ve istikrarlı bir Türkiye için Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanması bizler için önemliydi.” ifadelerini kullanmıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısından dolayı tebrik etti. Tatar, Cumhurbaşkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Erdoğan’ın başarısının KKTC ve Doğu Akdeniz’deki istikrar için önem taşıdığını belirterek, “Anavatan Türkiye’de yapılan seçim sonrası Sayın Erdoğan’ın başarısı aynı zamanda KKTC’deki iki devletli siyasetin de teyidi olmuştur.” demiştir.

Rusya

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak seçim başarısı dolayısıyla tebrik etmiştir. Putin, görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmesini kutlayarak, seçim sonuçlarının Türk halkı için hayırlı olmasını diledi. İki lider yeni dönemde de Türkiye-Rusya ilişkilerinde ve bölgesel konularda iş birliğini daha da geliştirme konusunda mutabık kalmışlardır.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmesi dolayısıyla tebrik etmiştir. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Biden görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim başarısını kutladı ve sonuçların Türk halkı için hayırlı olmasını dilemiştir. İki lider, bölgesel ve küresel meydan okumalar karşısında Türkiye-ABD ilişkilerinin daha da ehemmiyet taşıdığını belirterek, yeni dönemde iki ülke arasındaki tüm konularda iş birliğini ilerletme hususunda mutabık kalmışlardır.

Ukrayna

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmesini kutladı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik ederek, yeni dönemin Türk halkı için hayırlı olmasını diledi. Görüşmede, Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki gelişmeler ve bölgesel konular da ele alınmıştır.

İsrail

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak seçim başarısı dolayısıyla tebrik etmiştir. Ayrıca Herzog, görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmesini kutlayarak, seçim sonuçlarının Türk halkı için hayırlı olmasını dilemiştir.

Fransa

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından paylaştığı mesajla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti. Macron mesajında, “Fransa ve Türkiye’nin birlikte üstesinden geleceği büyük sınamalar var. Avrupa’ya barışın geri gelmesi, Avrakdeniz (Avrupa-Akdeniz) İttifakımızın geleceği, Akdeniz denizi. Yeniden seçilmesi dolayısıyla tebriklerimi ilettiğim Başkan Erdoğan ile birlikte, ilerlemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullanmıştır.

Çin

Çin Dışişleri bakanlığı sözcüsü Mao Ning, “Çin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ediyor” ifadesini kullanmıştır. “Türkiye’nin kendi şartlarına uygun bir kalkınma yolu izlemesini destekliyor, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde kalkınmasında yeni başarılara imza atmaya devam etmesini diliyoruz.” diye de eklemiştir.

Mao, Pekin’in “Türkiye ile ilişkilerine büyük önem verdiğini” ifade etti ve “Çin, stratejik iş birliği ilişkilerimizi yeni zirvelere taşımak için Türkiye ile birlikte çalışmaya isteklidir.” mesajını vermiştir.

Almanya

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesine ilişkin, “Bu vesileyle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmenizden dolayı sizi kutlamama izin verin.” ifadesini kullanmıştır.

Ermenistan

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik mesajı yayımlamıştır. Paşinyan, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ederim. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin tamamen normalleşmesi için birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.” mesajına yer vermiştir.

Mısır

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik mesajı göndermiştir. Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması ve yeniden Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi münasebetiyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mesaj gönderdi.” ifadelerine yer verilmiştir.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Twitter’dan yayımladığı mesajla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etmiştir. Von der Leyen, mesajında, “AB-Türkiye ilişkilerini geliştirmeye devam etmek için sabırsızlanıyorum. Halklarımızın çıkarına olacak şekilde ilişkileri ilerletmek için çalışmak hem Türkiye hem AB için stratejik önem taşımaktadır.” ifadesine yer vermiştir.

Libya

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçimi önde götürmesinden dolayı tebrik etmiştir. Libya Başbakanlığına ait resmi Facebook sayfası “Hukumetina”da yayımlanan tebrik mesajında Dibeybe, “Kardeşim Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bir dönem daha Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandığı için tebrik ediyorum. Türk halkı Erdoğan’a olan güveni ve projelerinin başarısını yeniledi.” ifadelerini kullanmıştır.

Cezayir

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini önde götürmesi dolayısıyla tebrik etmiştir.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tebbun, Türkiye’de düzenlenen ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimini önde götüren Cumhurbaşkanı Erdoğan için bir tebrik mesajı yayımlamıştır.

Küba

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, sosyal medya hesabından Erdoğan’ı tebrik ederek, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesi vesilesiyle Recep Tayyip Erdoğan’ı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Kendisine görevinde başarılar diliyor ve iki ülke arasındaki dostluk ve iş birliği bağlarını ilerletmeye devam etme isteğimizi yineliyoruz.” demiştir.

Venezuela

Venezuela Dışişleri Bakanlığı, Twitter’daki paylaşımında, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ve parlamento zaferini kutlamıştır. Paylaşımda, “Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nicolas Maduro, hükümeti ve halkı adına, Türk halkının seçimde gösterdiği irade ve demokratik katılımını tebrik ediyor. Demokrasinin gücünü bir kez daha teyit eden bu seçimi Türk halkıyla birlikte kutluyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a barış ve huzur içinde başarılar diliyoruz. İnanıyoruz ki Cumhurbaşkanıyla birlikte ‘Türkiye Yüzyılı’ kalkınma ve gelişme yolunda herkese örnek olacak.” sözleri sarf edilmiştir. İki ülke ilişkilerinin derinliğine ve dostluğuna vurgu yapılan paylaşımda, çok kutuplu bir dünyanın inşası için iş birliğinin önemi hatırlatılmıştır.

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT)

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev, Yüksek Seçim Kurulunun geçici sonuçlarına göre göreve yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etmiştir. Ömüraliyev, Twitter hesabından yayımladığı mesajda, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin 2. turunda elde ettiği zaferden dolayı Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’a içten tebriklerimi sunuyor, Türkiye Cumhuriyeti, kardeş Türk halkı ve tüm Türk dünyası için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullanmıştır.

Filistin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmesi dolayısıyla kutladı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Abbas, görüşmede Erdoğan’ın seçim başarısını tebrik ederek, seçim sonuçlarının Türk halkı için hayırlı olmasını dilemiştir. Görüşmede, Türkiye-Filistin ilişkileri ve bölgesel konular da ele alınmıştır.

Kanada

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bugünkü seçim başarısından ötürü tebrik ederim. Ülkelerimiz derin bağlara sahip güçlü ortaklardır ve bu ortaklığı daha da güçlendirmeyi, Kanadalılar ve Türk halkı için ilerleme kaydetmeyi dört gözle bekliyorum.” ifadelerini kullanmıştır.

Macaristan

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Cumhurbaşkanı Seçimi’ni önde götüren Erdoğan’ı “tartışmasız seçim zaferinden” dolayı tebrik ettiğini bildirmiştir.

Özbekistan

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak seçim başarısı dolayısıyla tebrik etmiştir.

Sırbistan

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, yayımladığı tebrik mesajında, Erdoğan’ı seçim zaferi sebebiyle tebrik ederek, “Şahsım ve Sırbistan halkı adına yeniden cumhurbaşkanı seçilmenizi gönülden kutlarım. Bu dönemde de ülkenizin gelişimi ve halkınızın iyiliği için çalışacağınıza eminim.” ifadelerini kullanmıştır.

Hindistan

Hindistan Başbakanı Nerandra Modi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik etti. Başbakan Modi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yeniden Türkiye Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’a tebrikler.” ifadesini kullanmıştır.

Modi, Hindistan ile Türkiye arasındaki bağların ve küresel sorunlardaki iş birliğinin gelecekte de gelişmeyi sürdüreceğine güveninin tam olduğunu kaydetmiştir.

Kırgızistan

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, sosyal paylaşım hesabından Erdoğan ile birlikte fotoğrafını paylaşarak yayımladığı mesajında, “Sevgili kardeşim Recep Tayyip Erdoğan. Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki ikna edici zaferinizden dolayı sizi içtenlikle kutlamaktan memnuniyet duyuyorum.” ifadesini kullanmıştır. Caparov, Türkiye halkının, ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasını ve vatandaşların refahını artırmayı amaçlayan Erdoğan’a destek verdiğini belirtmiştir.

Arjantin

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Twitter’dan tebrik mesajı paylaşarak, “Yeniden seçilmesi vesilesiyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kutluyorum. Halklarımızın faydasına çalışmaya devam etmemizi, uydu, nükleer tıp ve madencilik alanlarında işbirliğinin pekiştirilmesini diliyorum.” ifadesini kullanmıştır.

Paraguay

Paraguay Cumhurbaşkanı Mario Abdo Benitez de Twitter hesabındaki paylaşımında, “Seçim zaferi ve yeni dönemi nedeniyle Recep Tayyip Erdoğan’ı ve demokratik görevini yerine getiren Türk halkını tebrik ederiz.” mesajına yer vermiştir.

Bolivya

Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce de sosyal medya hesabından Erdoğan’ı kutlayarak, “Kardeş Türkiye Cumhuriyeti halkının demokratik iradesini ve yeniden seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyoruz. Kendisine görevinde başarılar diliyor, dostluk bağlarımızı ve iş birliğimizi teyit ediyoruz.” ifadesine yer vermiştir.

Ekvador

Ekvador Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso, Twitter hesabından, iki ulusun faydası için müşterek çalışmaya devam etme temennisinde bulunarak, “Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden seçen, barışçıl ve demokratik şekilde iradesini ortaya koyan Türk halkını kutluyoruz.” demiştir.

Guatemala

Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei, sosyal medya hesabındaki tebrik mesajında, “Türkiye’deki demokratik seçimleri tekrardan kazandığı için Recep Tayyip Erdoğan’a en içten tebriklerimi sunuyorum. Ülkelerimiz arasındaki müreffeh ilişkilerin, gösterilen yolda sıkı şekilde devam edeceğini görüyorum.” ifadesini kullanmıştır.

Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Luis Abinader, Twitter hesabından Erdoğan’ı ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kutlayarak, iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliği bağlarının güçlendirilmesi hedefine işaret etti. Abinader, “Türkiye’de yeniden seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı, Dominik hükümeti adına tebrik ediyorum.” mesajını paylaşmıştır.

Kolombiya

Kolombiya Dışişleri Bakanlığınca, Twitter’dan yapılan paylaşımda, Erdoğan kutlanarak, “Kolombiya hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyor. Ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkilerin, ortak çıkarlarımızın bulunduğu alanlarda güçlenmesi ve gelişme yolunda ilerlemeyi sürdürmesini temenni ediyoruz.” denilmiştir.

Meksika

Meksika Dışişleri Bakanlığı sosyal medya hesabından Erdoğan tebrik edilerek, “Meksika hükümeti, tekrardan seçilen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kutluyor. İki ülkenin dostluk bağlarını ve ikili iş birliğini güçlendirmeye devam ediyoruz.” ifadesine yer verilmiştir.

Peru

Peru Dışişleri Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesi memnuniyetle karşılanarak, iki ülke ilişkilerinin her iki halkın yararına olacak şekilde güçlendirilmesi temennisinde bulunulmuştur.

Nijerya ve Tanzanya

Nijerya’da yeni seçilen Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu ve Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hasan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik etti. Tinubu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Türk halkının tam güvenini ve itimadını muhafaza ettiğinin açık bir işareti olan son seçim zaferi dolayısıyla kutladığını belirtti. Erdoğan’a başarılı bir görev süresi dileyen Tinubu, Türkiye ile Nijerya arasında iş birliğine dayalı bir ilişki kurulmasını dört gözle beklediğini ifade etmiştir.

Tanzanya Devlet Başkanı Hasan da resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tekrar seçilmesinden dolayı yürekten kutlamıştır.

Hasan, “Tanzanya ve Türkiye arasındaki ekonomik ve diplomatik ilişkilerin geliştirilmesinde birlikte çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.” ifadesini kullanmıştır.

Fas

Fas Kralı 6. Muhammed, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmesi dolayısıyla tebrik etti. Fas resmi haber ajansı MAP’de yer alan habere göre, Kral 6. Muhammed seçimdeki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan için tebrik mesajı yayımladı. Kral 6. Muhammed, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Türk halkının daha fazla ilerleme ve refahı için liderlik yapacağı yolda başarılar dilerim.” ifadelerini kullanmıştır.

Türkiye-Fas ilişkilerinin olumlu seyrinden duyduğu memnuniyetinin altını çizen 6. Muhammed, iki ülke ilişkilerini güçlendirmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çalışmaya devam etme konusunda isteğini kaydetmiştir.

Güney Kore

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Cumhurbaşkanı Seçim’inin ikinci turundaki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti. Yoon, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla kutlamıştır. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, “Stratejik ortaklığı daha da geliştirmek ve halkımızın kardeşliğini derinleştirmek için sizinle birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum.” ifadesini kullanmıştır.

Endonezya

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısından dolayı tebrik etti. Widodo, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla kutlamıştır.

Endonezya Devlet Başkanı Widodo, “Değerli kardeşim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden seçilmesinden dolayı en içten dileklerimle kutluyorum. Endonezya-Türkiye arasında uzun süredir devam eden stratejik ortaklığı, halklarımızın yararına sürdürmeye ve güçlendirmeye hazırız.” ifadelerini kullanmıştır.

Kazakistan

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik etmiştir. Tokayev, sosyal medya hesabından yayımladığı tebrik mesajında, Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turunda hak ettiği zaferinden dolayı kutladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, “Ülkelerimizi tarihi dostluk ve dayanışma bağları birleştiriyor. Bu kapsamlı iş birliği stratejisi daha da gelişecektir.” ifadesini kullanmıştır.

Malezya

Malezya Başbakanı Enver İbrahim, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etmiştir.

İbrahim, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla kutladı. Malezya Başbakanı İbrahim, “Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı, son cumhurbaşkanı seçimlerinde Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden dolayı tebrik ederiz. Türkiye, önemli bir bölgesel ve küresel oyuncu olarak yapıcı rol oynamaya devam edecektir. Malezya, mevcut mükemmel ikili ilişkilerimizi daha da geliştirmek için Türkiye ile yakın iş birliği içinde çalışmayı dört gözle beklemektedir.” ifadelerini kullanmıştır.

Avustralya

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Cumhurbaşkanı Seçim’inin ikinci turundaki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti. Albanese, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla kutlamıştır.

Avustralya Başbakanı Albanese, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ediyorum. Avustralya ve Türkiye arasında uzun süredir devam eden dostane ikili ilişkileri daha da güçlendirmeyi dört gözle bekliyorum.” ifadelerini kullanmıştır.

Ürdün

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Yüksek Seçim Kurulunun geçici sonuçlarına göre göreve yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etmiştir. Ürdün Kraliyet Divanından yapılan yazılı açıklamada, Kral 2. Abdullah’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik telgrafı gönderdiği belirtilmiştir. Kral Abdullah’ın telgrafta “iki ülke ve halklarının çıkarına hizmet edecek, bölgesel ve uluslararası barışın, refahın geliştirilmesine katkıda bulunacak şekilde ikili ilişkileri güçlendirme konusundaki kararlılığını” vurguladığı kaydedilen açıklamada, Ürdün Kralı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başarı, Türk halkına daha fazla ilerleme ve refah temennilerini ilettiği aktarılmıştır.

Türkmenistan

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı Seçim’inin ikinci turundaki başarısından dolayı tebrik etmiştir.

Türkmen Devlet Haber Ajansı (TDH) tarafından yapılan açıklamaya göre, Berdimuhamedov, Erdoğan’a tebrik mesajı yollamıştır.

Mesajda, Türk halkının hayatındaki tarihi günde, demokrasi iradesine dayanarak elde ettiği siyasi başarı ve zaferden dolayı Erdoğan’ı yürekten tebrik ettiğini belirten Berdimuhamedov, yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelecekte devlet işlerinde büyük başarılara imza atması temennisinde bulunmuştur.

Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov da Erdoğan’ı telefonla arayarak seçim başarısı dolayısıyla tebrik etmiştir.

Görüşmede taraflar, iki ülkenin siyasi-diplomatik, ticari-ekonomik ve kültürel-insani alanlarda ilişkilerin kapsamlı şekilde genişletilmesine ve güvene dayalı ilişkilerin tüm alanlarda çok yönlü hükümetler arası iş birliğinin daha da başarılı şekilde sürdürülmesine ilişkin taahhüdünü teyit etmiştir.

Zambiya

Zambiya Cumhurbaşkanı Hakainde Hichilema, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ederiz. Daha fazla barış, refah ve ilerleme için iki ulus arasındaki stratejik ortaklığı derinleştirmeyi dört gözle bekliyoruz.” mesajına yer vermiştir.

Etiyopya

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, yaptığı açıklamada, Erdoğan’ı seçim zaferinden ötürü tebrik ederek, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da ileriye taşımayı dört gözle beklediğini belirtmiştir.

Madagaskar

Madagaskar Devlet Başkanı Andry Rajoelina, “Madagaskar-Türkiye iş birliği çok yaşasın.” mesajı paylaşarak, iki ülkenin birlikte çalışmayı sürdüreceğini vurgulamıştır.

Burkina Faso

Erdoğan’ı en kalbi duygularla tebrik ettiğini belirten Burkina Faso Devlet Başkanı İbrahim Traore, kendisiyle iki ülke ilişkilerini ilerletmeye hazır olduğunu kaydetmiştir.

Togo

Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden seçilmesi dolayısıyla tebrik ederek, iki ülke halkları arasındaki dostluğu büyütmeye gayret edeceklerine dikkati çekmiştir.

Litvanya

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Twitter hesabından seçimlerdeki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etmiştir.

Kuzey Makedonya

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Twitter hesabından Türkçe yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Türkiye’deki cumhurbaşkanı seçimindeki zaferinden dolayı tebrik ettiğini belirtmiştir. Pendarovski, “Ortak çıkarlara dayalı, çeşitli alanlardaki mükemmel ikili ilişkilerin, iktisadi iş birliğinin ve NATO bünyesindeki müttefikliğin geliştirilmesine devam etmeye hazırız.” ifadelerini kullanmıştır. Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etmiştir.

Kuzey Makedonya ile Türkiye arasındaki büyük ve geleneksel dostluğu, ikili ekonomik plan ve NATO ortaklığı kapsamında geliştirmeye devam ettiklerini vurgulayan Kovaçevski, “Önümüzde küresel zorluklar bulunuyor ve şimdiye kadar olduğu gibi, bölgenin ve Avrupa’nın güvenlik ve istikrarı ile dünyadaki barış için daha da büyük bir özveri ile çalışacağımızdan eminim.” ifadelerini kullanmıştır. Kuzey Makedonya’daki siyasi parti liderleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısından dolayı tebrik etmiştir.

Birleşmiş Milletler (BM)

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Yüksek Seçim Kurulunun geçici sonuçlarına göre göreve yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etmiştir.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, yazılı açıklamasında, “Genel Sekreter, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesinden ötürü tebrik ediyor. Türkiye ile BM arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesini dört gözle bekliyor.” ifadelerine yer vermiştir.

İngiltere

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı Seçim’inin ikinci turundaki başarısından dolayı tebrik ederek, iki ülkenin güçlü iş birliğini sürdürmeyi sabırsızlıkla beklediğini bildirmiştir.

İngiltere Başbakanı Sunak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etmiştir.

Sunak, paylaşımında, “NATO müttefikleri olarak ticaretin geliştirilmesinden güvenlik tehditleriyle mücadeleye kadar ülkelerimiz arasındaki güçlü işbirliğini sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.” ifadesini kullanmıştır.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO)

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden seçildiği için tebrik ederek, “Birlikte çalışmayı sürdürerek temmuzdaki NATO Zirvesi’ne hazırlanmayı sabırsızlıkla bekliyorum.” ifadesini kullanmıştır.

Stoltenberg, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulunun geçici sonuçlarına göre göreve yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etmiştir.

NATO Genel Sekreteri, “Birlikte çalışmayı sürdürerek temmuzdaki NATO Zirvesi’ne hazırlanmayı sabırsızlıkla bekliyorum.” değerlendirmesinde bulunmuştur.

Norveç

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Norveç, Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ediyor. Türkiye, Norveç için önemli bir dost, ortak ve NATO’da hayati bir müttefiktir.” ifadelerini kullanmıştır.

Store, Türkiye ile ilişkilerini güçlendirmeye ve derinleştirmeye devam etmeyi sabırsızlıkla beklediğini de kaydetmiştir.

İsveç

İsveç Başbakanı Kristersson da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ederek ortak güvenliğin gelecekte öncelikleri olacağını kaydetmiştir.

Pakistan

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turundaki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etmiştir.

Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Twitter’dan Türkçe yaptığı paylaşımda, “Sevgili dostum ve kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden Türkiye Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesinden dolayı tebrik ediyorum. Galibiyeti, halkın kendisine duyduğu güveni yansıtıyor. Türkiye, asırlardır yakın bir dost ve kardeşlik ilişkisi içinde olduğumuz bir ülkedir.” ifadelerine yer vermiştir.

Alvi, Pakistan ile Türkiye’nin her zaman birbirinin yanında olduğunu belirterek, “İlişkilerimizin sizin liderliğinizde gelişmeye devam edeceğinden eminim. Türkiye ile karşılıklı ilgi alanlarına giren tüm alanlarda işbirliğini daha da genişletmek ve yakın çalışmak için sabırsızlanıyoruz.” görüşünü paylaşmıştır.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif de Twitter’dan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasetini kamu hizmetine bağlayan dünyadaki birkaç liderden biri olduğunu belirterek, Erdoğan’ın baskı altındaki Müslümanların güç sütunu ve onların vazgeçilmez hakları için coşkulu bir ses olduğunu belirtmiştir.

Senegal

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısından dolayı kutlamıştır.

Sall, Yüksek Seçim Kurulunun geçici sonuçlarına göre göreve yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etmiştir.

Macky Sall, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı içtenlikle kutladığını belirterek “Erdoğan’ı, cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesinden dolayı kutluyorum. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum.” ifadelerini kullanmıştır.

Fildişi

Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Ouattara da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Erdoğan’ı yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı en içten dilekleriyle kutladığını belirtmiştir.

Fildişi Sahili ve Türkiye arasındaki mükemmel iş birliğinin yeni dönemde de devam edeceğini kaydeden Ouattara, ikili ilişkileri iki halkın menfaatine olacak şekilde sürdüreceklerini ifade etmiştir.

İran

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferinden dolayı tebrik mesajı göndermiştir.

Seçim sonuçlarının “Türk halkının, Erdoğan’a olan güveninin sürdüğünün bir işareti olduğu” değerlendirmesinde bulunan Reisi, Türkiye ve İran’ın bu dönemde de tarihi, kültürel, dini ilişkilerin yanı sıra iyi komşuluk ilişkileri, karşılıklı saygı ve iki ulusun ortak çıkarlarına dayanan dostane ilişkilerinin her zamankinden daha fazla güçleneceğini belirtmiştir.

Reisi, iki ülke arasında bölgedeki ve İslam dünyasındaki gelişmelere ilişkin yakın işbirliğinin, bölgenin barış ve istikrarının güçlenmesi için daha uygun koşullar sağlayacağını ifade etmiştir.

​​​​​​​Kosova

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani de Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı etiketleyerek yaptığı paylaşımda, Türkçe “Kosova ile Türkiye arasındaki ortaklık güncellenerek devam etsin.” mesajına yer vermiştir.

Osmani, mesajında “Bugünkü zaferinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yürekten tebrik ediyoruz. Siz Türkiye’yi yeni başarılara yönlendirmeye devam ederken, mükemmel işbirliğimizi geliştirmek için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.” ifadelerini kullanmıştır.

Polonya

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Twitter’dan Türkçe ve Lehçe paylaştığı mesajında, “Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılını ve Polonya ile Türkiye arasında dostluk anlaşması imzalanmasının 100’üncü yılını kutluyoruz. Avrupa’da bölgesel güvenliği, NATO’nun gelişimini ve barışı sağlamak için birlikte çalışmaya hazırız.” ifadelerini kullanmıştır.

Irak

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Twitter hesabından tebrik mesajı yayımlamıştır. Sudani, mesajında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden seçilmesi, dost Türk milletinin güvenini kazanması ve seçimleri kazanmasından dolayı tebriklerimi sunuyorum. Irak ve Türkiye’nin ilişkilerinde gelişme, dostluk ve yardımlaşmanın ilerlemesini temenni ederim.” ifadelerine yer vermiştir.

Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Demokrasi tecrübesinin Türkiye’de başarılı olmasından dolayı komşu ülke ve kardeş millet Türk milletini tebrik ediyoruz.” ifadelerini kullanmıştır.

Somali

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud Twitter hesabındaki paylaşımında, Erdoğan’ı yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı tebrik ederek, yeni görevinde başarılar dilemiştir. Mahmud, “Türkiye ile Somali karşılıklı saygı ve işbirliğine dayanan uzun bir geçmişe sahip. İki ülke aynı zamanda güçlü bir ortaklığa da sahip.” ifadelerini kullanmıştır.

Somali Başbakanı Hamza Abdi Barre ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, seçim başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik ederek, “Başkan kardeşimi en içten dileklerimle kutluyorum.” değerlendirmesinde bulunmuştur.

Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin liderliğine duyulan güvenden kaynaklandığını vurgulayan Barre, “İki kardeş ülke arasındaki bağların geliştiğini ve uluslarımızın refaha kavuştuğunu görmek için sabırsızlanıyoruz.” ifadelerine yer vermiştir.

Gürcistan

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi olmayan sonuçlara göre önde götürmesine ilişkin şu ifadeleri kullanmıştır:

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Gürcistan’ın büyük dostu Recep Tayyip Erdoğan’ı seçimlerdeki inandırıcı zaferinden ve yeniden ülke lideri seçilmesinden dolayı kutluyorum. Türk halkı fikrini net bir şekilde açıkladı ve biz de kutlamalarına katılıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ile Gürcistan arasındaki dostane bağları ve stratejik ortaklığı daha da güçlendirmeye hazırız.”

Lübnan

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Başbakan Mikati, görüşmede Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı Seçimi’nde elde ettiği zaferden dolayı tebrik etmiştir.

Belarus

Belarus Cumhurbaşkanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Erdoğan’a tebrik mesajında, “Dünya çapında takip edilen, çok zorlu bir mücadele ile elde edilen ikna edici zafer, Türk halkının güveninin en yüksek göstergesidir.” ifadesine yer vermiştir.

Türkiye’deki önemli sosyal ve politik olayların deprem felaketinden sonra yaşanan çetin sınava denk geldiğine dikkati çeken Lukaşenko, “Fakat, bu zorluğa rağmen mümkün olan her şeyi ve hatta daha fazlasını yaptığınız bir toplum için istikrarı korumayı başardınız. Sizi değerli, güçlü bir politikacı ve Belarus’un iyi bir dostu olarak görüyorum. Uluslararası gerilimin azaltılması, gıda güvenliği ve anlaşmazlıkların barışçıl çözümü konusunda aynı çıkarlara sahibiz. Bize her zaman güvenebilirsiniz” ifadelerini kullanmıştır.

Astana’da Ekim 2022’de vardıkları anlaşma uyarınca kısa bir süre içinde Erdoğan ile görüşmeyi umduğunu kaydeden Lukaşenko, şunları kaydetmiştir: “Minsk ile Ankara arasında on yıllardır gelişen güven ve karşılıklı saygı ilişkilerinin, ülkelerimiz ve halklarımız yararına güçlenerek devam edeceğinden eminim.”

Lukaşenko, Erdoğan’a sağlık, esenlik ve hizmetlerinde başarı, dost Türk halkına barış, istikrar ve refah dilemiştir.

Sudan

Sudan ordusu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısından dolayı kutlamıştır.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tebrik telgrafı göndermiştir. Burhan, telgrafında, “Kendi adıma, Sudan Cumhuriyeti hükümeti ve halkı adına, kardeş Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak seçilmenizden dolayı en içten tebriklerimi iletmekten büyük memnuniyet duyuyorum.” ifadesini kullanmıştır.

Bosna Hersek

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Sırp Üyesi Zejka Cvijanovic de yayımladığı tebrik mesajında, Erdoğan’ın “seçim başarısının” yürüttüğü politikaya bağlı olduğunu belirterek, “Saygıdeğer Cumhurbaşkanım, seçimin ikinci turunda gösterdiğiniz başarı için gönülden tebrik ederim.” ifadesini kullanmıştır.

Moldova

Moldova Cumhuriyeti’ne bağlı Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısı nedeniyle tebrik etmiştir. Vlah, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Değerli dostumuz Erdoğan’ı Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması dolayısıyla tebrik ediyoruz. Türkiye halkı, Erdoğan’a ve yaptıklarına destek vererek doğru karar verdi.” ifadelerini kullanmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sağlık ve güç dileyen Vlah, Erdoğan’ı Moldova’ya davet etmiştir.

Gine Bissau

Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, bugün gerçekleşen Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turunda elde ettiği zafer dolayısıyla Erdoğan’ı içtenlikle kutladığını belirtmiştir.

Seçim sonuçlarının Türk halkının Erdoğan’a olan güvenin bir göstergesi olduğunu ifade eden Embalo, “Kendisine barış, ilerleme ve refah dolu bir görev dönemi diliyorum.” ifadesini kullanmıştır.

Embalo, Türkiye ve Gine Bissau arasındaki ikili ilişkilerin yeni dönemde de güçlenerek devam edeceğini kaydetmiştir.

Brezilya

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla kutlamıştır.

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, “Türkiye Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı selamlıyorum. Türk halkı için en iyisi olması temennisiyle size oldukça başarılı ve iyi bir yönetim diliyorum. Barış içinde küresel iş birliği, dünyada kalkınma ve yoksullukla mücadelede Brezilya’nın müttefikliğine güvenin.” ifadelerini kullanmıştır.

Kuveyt

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısı dolayısıyla tebrik etmiştir.

Kuveyt resmi ajansı KUNA’da yer alan habere göre, Emir Şeyh Nevvaf, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik mesajı göndermiştir. Mesajında Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Emir, Erdoğan’a başarı dileyerek, iki dost ülke arasındaki iyi ilişkilerin daha fazla ilerlemesi temennisinde bulunmuştur.

Öte yandan Kuveyt Başbakanı Ahmed Nevvaf el-Ahmed es-Sabah da Erdoğan’a tebrik mesajı yollayarak, yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinden ötürü duyduğu memnuniyeti ifade etmiştir.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etmiştir.

BAE resmi haber ajansı WAM’da yer alan habere göre, BAE Devlet Başkanı Al Nahyan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye için tebrik mesajı yayımlamıştır. Al Nahyan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da şunları kaydetmiştir:

“Recep Tayyip Erdoğan’a, dost Türkiye’nin cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesinden dolayı en içten tebriklerimi iletiyorum, ülkesini daha fazla ileriye ve refaha taşımayı sürdürmesi için başarılar diliyorum. Kendisiyle stratejik ortaklığımızı pekiştirmek ve bölgede barış ve istikrar için çalışmayı istiyoruz.”

BAE Devlet Başkanı Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum ve BAE Devlet Başkan Yardımcısı Şeyh Mansur bin Zayid Al Nahyan da gönderdikleri mesajla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik etmiştir.

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid seçim başarısı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak tebrik etmiştir.

Avusturya

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexsander Van der Bellen, Twitter’dan yaptığı açıklamada, uluslararası kamuoyunun Türkiye’deki seçimlere gösterdiği ilginin Türkiye’nin Avrupa ile komşuluk ilişkileri ve bölgedeki istikrar açısından önemine işaret ettiğine dikkati çekmiştir. “Yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyorum” ifadesini kullan Van der Bellen, “İki ülke arasındaki ikili ilişkilerimizin ve çok taraflı alanda iş birliğimizin olumlu yönde gelişmesine özel önem vermeye devam edeceğim.” görüşünü paylaşmıştır.

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden dolayı tebrik etmiştir. Nehammer, “Birlikte çalışmaya devam etmeyi ve Türkiye ile Avusturya arasındaki ilişkileri geliştirmeyi dört gözle bekliyorum.” ifadesini kullandı.

Hollanda

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Erdoğan’ı, yeniden Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden dolayı tebrik ederim. Önümüzdeki yıllarda kendisine başarılar dilerim. Dost ve müttefiklerle birlikte Hollanda ve Türkiye ilişkilerimizi ve çalışmalarımızı güçlendirmeyi dört gözle bekliyorum.” ifadelerini kullanmıştır.

Rutte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla da arayarak seçim başarısı dolayısıyla tebrik etmiştir.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Hollanda Başbakanı Rutte, görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmesini kutlayarak, seçim sonuçlarının Türk halkı için hayırlı olmasını dilemiştir.

İtalya

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim başarısına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçim zaferinden ötürü tebrik ediyorum. İtalya ve Türkiye, müttefikler ve Akdeniz’de ve dünyada önemli sorumluluklar paylaşmaktadır. Birlikte, halklarımız, büyüme ve küresel istikrar için daha fazlasını yapabiliriz.” ifadelerine yer vermiştir.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a cumhurbaşkanı seçimindeki zaferinden ötürü tebrikler. Türkiye, İtalya’nın müttefiki ve sağlam ekonomik bir ortağıdır. Önümüzde göç konusundan başlamak üzere stratejik nitelikte çok sayıda zorluk var. Birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullanmıştır.

Belçika

Belçika Başbakanı Alexander de Croo, Twitter hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik ederek, “Belçika ve Türkiye sağlam ortaktır. Hem ikili hem de NATO düzeyinde istikrarlı bir Avrupa ve dünya için yakın bir şekilde birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullanmıştır.

Malta

Malta Cumhurbaşkanı George Vella, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçim zaferi dolayısıyla kutladı. Vella, yeni seçim sonucuyla, Erdoğan’ın Türk halkı için daha iyi ekonomik, sosyal ve siyasi şartlar sağlamaya devam etmesini dilemiştir.

Malta Dışişleri, Avrupa İşleri ve Ticaret Bakanı Ian Borg da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla kutlamıştır.

Borg, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanı’na yürekten tebrikler. Recep Tayyip Erdoğan için önemli bir zafer. Türk hükümetine, halkı için daha iyi bir gelecek inşa etmede başarılar diliyorum.” ifadelerini kullanmıştır.

Umman

Umman Sultanı Heysem bin Tarık, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etmiştir. Umman Sultanı bin Tarık, seçim zaferinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik telgraf göndermiştir.

Erdoğan’ı tebrik eden ve başarılar dileyen Bin Tarık, “dost Türk halkına daha da ilerleme ve refah dilediğini” ifade ederek iki ülke arasındaki dostluk ve iş birliği ilişkilerinin daha da gelişmesi ve büyümesi temennisinde bulunmuştur.

Bahreyn

Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) geçici sonuçlarına göre göreve yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etmiştir.

Bahreyn resmi ajansı BNA’da yer alan habere göre, Kral Hamed bin İsa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik mesajı iletmiştir.

Erdoğan’a, gelecek dönem için başarı temennisinde bulunan Kral Hamed bin İsa, Bahreyn’in, iki ülke arasında ortak iş birliği çerçevesinde ilişkilerin geliştirilmesine önem verdiğini dile getirdi.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısından dolayı tebrik etmiştir.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yer alan habere göre, Kral Selman seçimdeki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan için tebrik mesajı yayımlamıştır.

Kral Selman, Erdoğan’a hitaben mesajında, “Yeniden cumhurbaşkanı olarak seçilmeniz dolayısıyla en içten tebriklerimi ve başarı dileklerimi iletiyorum. Kardeş Türkiye halkına daha fazla ilerleme ve refah diliyorum.” ifadesini kullanmıştır.

Kral Selman ayrıca her alanda güçlendirilmeye ve geliştirilmeye çalışılan iki kardeş ülke ve halkları arasındaki kardeşlik ilişkilerinden övgüyle söz etmiştir.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman da gönderdiği mesajla, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik etmiştir.

Bin Selman mesajında, Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı olarak seçilmesi dolayısıyla en içten tebriklerini ileterek başarı temennisinde bulunmuştur.

Yemen

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turundaki başarısından dolayı tebrik etmiştir.

Yemen haber ajansı SABA’ya göre Alimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği telgrafla, yeniden seçilmesi ve Türk halkının güvenini kazanması nedeniyle tebrik ederek, yeni görevinde başarılar dilemiştir.

Alimi telgrafta, iki kardeş ülke arasındaki seçkin ilişkiler ve Türkiye’nin Yemen halkına ve meşru hükümetine verdiği destekten övgüyle söz etmiştir.

Öte yandan, Yemen Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Muhammed Salih Turik, Yemen Cumhuriyeti Büyükelçiliği çalışanları ve Türkiye’de bulunan Yemenliler adına tebrik mesajı yayımlamıştır.

Turik mesajda, “Kardeş Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferini büyük bir sevinçle kutluyor ve hayır dualarımızı iletmekten şeref duyuyoruz.” ifadesini kullanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti 13. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bundan sonraki görevlerinde başarılar dileyen Turik, kardeş Türkiye ve halkı için barış, istikrar ve refahın artarak hakim olması temennisinde bulunmuştur.

Nobel ödüllü Yemenli aktivist Karman ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Adalet ve Kalkınma Partisini tebrik etmiştir.

Karman, “Erdoğan’ı ve Adalet Partisi’ni bu seçim zaferinden dolayı tebrik ediyorum. Ama öncelikle Türkiye’yi bu yüce demokratik zaferden, Türk muhalefetini de bu onurlu ve tarafsız katılımdan, bu büyük rekabetçi duruştan dolayı kutluyorum.” ifadelerini kullanmıştır.

Portekiz

Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo De Sousa da Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etmiştir.

Portekiz Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanı (De Sousa), NATO’daki müttefikimiz Türkiye’nin yeni dönemi için görevine yeniden seçilmesinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti.” ifadesi kullanılmıştır.

Mali

Mali Geçiş Dönemi Devlet Başkanı Albay Assimi Goita, Twitter paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden görevine seçilmesi nedeniyle tebrik etti. Goita, bu zaferin, Türk halkının siyasi ideallere bağlılığını gösterdiğini, adil ve çok kutuplu dünya umudunu somutlaştırdığını belirtmiştir.

Şili

Güney Amerika ülkesi Şili, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti. Şili Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, Türk halkının demokratik görevini en doğru şekilde yerine getirdiği belirtilerek “Şili, her iki halkın da faydasına çalışmaya devam etme kararlılığını beyan ediyor.” ifadesine yer verilmiştir.

Gana

Gana Cumhurbaşkanı Akufo-Addo, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tekrar seçilmesi dolayısıyla kutlamıştır.

Akufo-Addo, “Ülkelerimiz arasında var olan, ortak bir özgürlük, kalkınma, ilerleme ve refah gündemine dayanan dostluk ve iş birliği bağlarını güçlendirmek ve derinleştirmek için kendisi ve yönetimiyle birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.” ifadesini kullanmıştır.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Nikos Hristodulidis seçim başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti.

Hristodulidis, bir konferans çakışında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Yeniden seçilmesinden dolayı Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kutluyorum. Diyalogu yeniden başlatmaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum.” demiştir.

Estonya

Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden dolayı tebrik etmiştir.

Karis, Türkiye ve Estonya arasındaki yapıcı iş birliğinin devam etmesini dört gözle beklediğini vurgulamıştır.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik ederek, “Türkiye önemli bir müttefik ve Avrupa’nın güvenliğini sağlamanın yanı sıra ikili ilişkileri ilerletmek için yakın işbirliğini dört gözle bekliyorum.” ifadesini kullanmıştır.

Letonya

Letonya Cumhurbaşkanı Egils Levits de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik ettiği Twitter paylaşımında, “Avrupa ve ötesinde güvenlik ve refah için yapıcı iş birliğini dört gözle bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuştur.

Letonya Başbakanı Krisjanis Karins, “NATO müttefiki Türkiye ile çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.” ifadesini kullanmıştır.

Karadağ

Karadağ Cumhurbaşkanı Jakov Milatovic, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısından dolayı kutlamıştır.

Milatovic, mesajında Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak görevini sürdürürken ülkesini yeni başarılara doğru götürmesi temennisinde bulunarak, iki dost devlet olarak Karadağ ile Türkiye arasındaki iş birliğini ilerletmek için birlikte çalışmayı arzuladıklarını kaydetmiştir.

Slovenya

Slovenya Cumhurbaşkanı Natasa Pirc Musar Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik ederek, “Slovenya ile Türkiye arasındaki stratejik diyaloğu sürdürmeyi, NATO ile ortaklığımızı güçlendirmeyi, dünyada barış ve güvenliği teşvik etmeyi dört gözle bekliyoruz.” ifadelerini kullanmıştır.

Hırvatistan

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etmiştir.

Plenkovic paylaşımında, “Devam eden işbirlikleri ve Hırvatistan- Türkiye ilişkilerinin daha da ilerlemesini dört gözle bekliyorum.” ifadesine yer vermiştir.

Yunanistan

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, yeniden seçilmesinden ötürü tebrik mesajı göndermiştir.

Sakelaropulu, mektupta iki ülke ilişkilerinin uluslararası hukuk temelinde daha ileri götürülmesi temennisini dile getirerek, bunun bölgede barış, istikrar ve iyi komşuluk ilişkilerinin sağlanması için de önemli olduğunu belirtmiştir.

 

Yunanistan Başbakanı Yannis Sarmas da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı gönderdiği yazılı mesajla tebrik etmiştir. Sarmas, mesajında Türk halkına da barış ve refah dileğinde bulunmuştur.

Romanya

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis de Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı etiketleyerek yayınladığı mesajda “Tebrikler Başkan Erdoğan. Yeniden seçilmeniz için! Ülkelerimiz arasındaki stratejik ortaklığa dayalı yakın iş birliğimizi sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.” ifadelerini kullanmıştır.

Japonya

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, seçim galibiyetinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etmiştir.

Japonya Başbakanı Kişida, Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla yayımladığı açıklamasında, “Yeniden Cumhurbaşkanı seçilmeniz dolayısıyla Japonya hükümeti ve Japon halkı adına kalpten tebriklerimi bildiriyorum.” ifadesini kullanmıştır.

Türkiye ve Japonya’nın, batıda ve doğuda birbirinden uzak olsa da tarihi ve güçlü ilişkilere sahip olduğunu vurgulayan Kişida, iki ülke diplomatik ilişkilerinin 2024’te 100. yılına erişeceğini anımsatmıştır.

Gelecek 100 yılda her alanda güçlü ilişkiler geliştirmeyi arzu ettiğini belirten Kişida, Rusya-Ukrayna krizi dahil dünyanın karşı karşıya olduğu sorunların çözümünde Türkiye ile birlikte çalışmak istediğini aktarmıştır. Japon Başbakan Kişida, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik “Sağlığınızın devam etmesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin daha da gelişmesi için içtenlikle dua ediyorum.” ifadesini kullanmıştır.

Bulgaristan

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turundaki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etmiştir.

Radev, yayımladığı mesajda “Bulgaristan ile Türkiye arasında son dönemde mükemmel gelişen ikili ve çok yönlü işbirliğinin daha da gelişeceğine inanıyorum.” vurgusu yaparak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni döneminde de işbirliğimize, bölgemizde ve Güneydoğu Avrupa’da iyi komşuluk, karşılıklı güven, güvenliğe katkı sağlayacaktır.” ifadesine yer vermiştir.

Bulgaristan ile Türkiye arasında enerji güvenliği, karşılıklı altyapı projelerinin birbirine bağlanması, ekonomi ve ticaret ile göç alanındaki ortak çabaların altını çizen Radev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçim başarısından dolayı kutlamıştır.

Zambiya

Zambiya Cumhurbaşkanı Hakainde Hichilema, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki başarısından dolayı kutlamıştır. Cumhurbaşkanı Hichilema, Yüksek Seçim Kurulunun geçici sonuçlarına göre göreve yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etmiştir.

Hichilema, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ederiz. Daha fazla barış, refah ve ilerleme için iki ulus arasındaki stratejik ortaklığı derinleştirmeyi dört gözle bekliyoruz.” ifadelerini kullanmıştır.

Sonuç

Uzun soluklu ve gergin bir seçim döneminden sonra tekrardan Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ikinci yüzyılında yeni kabinesiyle yönetme hakkına tekrardan erişmiş bulunmaktadır. Erdoğan’ın bu zaferini tebrik eden çok sayıda ülke ve uluslararası örgütün olması, Türkiye’nin bölgesinde hatta dünya sisteminde kıymetli bir aktör olduğunu göstermektedir. Yeni açıklanacak olan kabine ve gelişen siyasal ortam, güven oyunu tekrardan alan Erdoğan üçgeninde dış politikanın şekilleneceğini beklemek mümkündür. Ayrıca gelen tebrik mesajlarındaki iş birliği ve iyi niyet mesajları da diplomasinin hızla artarak devam edeceğini gösteren bir işaret olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Webinara
Kayıt Ol !

Son 2 Gün