Blog Yazılarımız

TUDPAM | Türk Dış Politikası Araştırma Merkezi > Haber Analizleri > Haber Analiz | Dışişleri Bakanı Fidan’ın Putin ile Görüşmesi

Haber Analiz | Dışişleri Bakanı Fidan’ın Putin ile Görüşmesi

Anıl Uğur

TUDPAM Araştırma Asistanı

Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BRICS+ toplantısına katılmak ve ikili temaslarda bulunmak üzere gittiği Rusya’da Devlet Başkanı Putin tarafından Kremlin Sarayı’nda kabul edildi. Fidan ve Putin arasındaki görüşmede Ukrayna Krizi ve Suriye Krizi ele alındı. Putin krizlerin çözümü konusunda Türkiye’nin attığı adımlardan memnun olduğunu dile getirirken diğer yandan Fidan ise krizlerin çözümü konusunda Türkiye’nin kararlı bir şekilde devam edeceği mesajını verdi. Ayrıca Putin’in görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan için dostum ifadesini kullanması dikkat çekti. (TRT Haber, 11.06.2024)

TUDPAM Haber Analizi

Hakan Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamlarını ileterek Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin mükemmel seyirde gittiğini vurgulayarak iki devlet arasındaki ticaret konularında atılması gereken adımların olduğunu ifade etti. Putin, Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacminin düşüşünü fiyat düzeltmesinden ötürü yaşandığını ve bu durumu telafi etmeyi umduklarını dile getirdi. Türkiye ve Rusya arasındaki politik yükselişin ekonomiye olumlu seyirde yansıması her iki tarafın kazancına olacaktır.

Putin, Türkiye’nin hem Ukrayna Krizinde hem de Suriye Krizinde sahada aktif olmasından yana gayet memnun olduklarını dile getirirken diğer yandan Fidan, Ukrayna konusundaki mümkün olan her türlü arabuluculuk faaliyetlerini devam ettirmede biz de kararlı olduğumuzu ve Suriye konusunda iki lider olarak ortaya konan istikrar politikasını devam ettirme konusunda Türkiye’nin üzerine düşen neyse yapacağını söylemesi dikkat çekti. Hem Ukrayna hem Suriye konusunda artan iş birliği bölgelere daha güvenli bir ortam sağlama konusunda pozitif bir imaj bırakmaktadır.

Mevcut durumun daha da iyiye gitmesini vurgulayan Putin, “Türkiye’nin BRICS’in çalışmalarına yönelik ilgisini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu Birlik ülkeleri ile birlikte olma isteğini mutlaka her şekilde destekleyeceğiz.” ifadesi ise gözlerden kaçmadı. İki ülkenin bulundukları bölgeler itibariyle güvenlik ve ekonomik iş birliklerini arttırmak istediklerini söyleyen Putin, ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi.

Bir bakıma Türkiye ve Rusya arasındaki artan iş birlikleri hem Suriye hem de Ukrayna krizlerinin çözümüne birer adım daha yaklaşıldığını gözler önüne sermektedir. Bu görüşmede konuşulan bütün bu meselelerin 3 – 4 Temmuz’da uluslararası bir etkinlik kapsamında Erdoğan ve Putin’in Astana’da görüşülmesi de Putin tarafından dile getirildi.

Öte yandan bir ekleme yapmak gerekirse; Rusya’nın Afrika’da varlığını arttırmak istemesi ve o kıta coğrafyasına tabiri caizse yoğunlaşması ikili ilişkilerde birtakım iş birliklerinin Afrika’ya da sıçrayabileceğini düşündürmektedir. Böylesi bir durumda Türkiye ve Rusya’nın nasıl bir politikada mutabık kalacağı durumu Türkiye’nin Afrika’daki varlığına büyük oranda olumlu ya da olumsuz etkisi olacaktır.

Webinara
Kayıt Ol !

Son 2 Gün