Blog Yazılarımız

TUDPAM | Türk Dış Politikası Araştırma Merkezi > Analizler > Milli Kıyı Savunma Sistemi: Barbaros

Milli Kıyı Savunma Sistemi: Barbaros

Mustafa Metin Kaşlılar

TUDPAM Başkan Yardımcısı

Türkiye, son birkaç senede büyük savunma sanayi yatırımlarıyla hem dışa bağımlılığını büyük ölçüde azaltmış hem de ordusunu yeni ve teknolojik sistemlerle donatarak güçlü ve yıkılmaz Türk ordusu yaratmıştır. Türkiye’nin kendi imkânlarıyla geliştirdiği önemli savunma sanayi yatırımları, hem kara hem deniz hem de hava olmak üzere birçok alana yayılmıştır. Türkiye, özellikle deniz kuvveti alanında yaptığı yatırımlarla son dönemde çatışmaların olduğu bir coğrafyada kendi güvenliğini ve deniz güvenliğini fazlasıyla önemsemektedir. Bunun son örneği ise Barbaros Kıyı Savunma Sistemi olmuştur.

Kıyı Savunma Sistemleri

Kıyı savunma füze sistemleri, anti-gemi füzelerinin karadan atılan versiyonudur. Dünyada bu sistemler çoğunlukla kamyona konuşlu şekilde mobilizedir. Dünyada en çok sayıda anti-gemi füzesine, savaş uçağına, seyir füzesine, nükleer füzesine, nükleer denizaltılarına sahip olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusu bile kıyı savunma sistemlerini ordu envanterine dahil etmektedir. Dünyada kamyon konuşlu kıyı savunma sistemi kullanan ya da geliştiren başlıca ülkeler ise ABD, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Çin, Fransa, Güney Kıbrıs, Hindistan, Japonya, Norveç, Pakistan, Rusya, Sırbistan, Ukrayna’dır. Rusya ise özellikle bu sistemleri gizlenebilir bir şekilde sabit kara bataryaları olarak da mobilize etmektedir. Çin ise son dönemde nükleer başlıklı balistik anti-füze gemisi üretmiş ve envanterine dahil etmiştir.

Kıyı Savunma Sistemleri donanmayı destekleyici ve düşman uçak gemilerini bölgede veya hazırlıktayken âdeta yok edebilme gücüne sahiptir.

Barbaros Kıyı Savunma Sistemi

Doğu Akdeniz’de, Ege’de, Karadeniz’de Türkiye, denizlerde güç kazanmak ve bu gücü düşman ordusuna hissettirmek adına deniz kuvvetlerinde yatırımlarını büyük ölçüde arttırmıştır. Bu amaçla Türkiye’nin ilk SİHA gemisi olan TCG ANADOLU üretilmiş ve envantere dahil edilmiştir. Türk Deniz Kuvvetleri’nin MİLGEM projesi ise tamamen yerli korvetler tasarlamak, geliştirmek ve inşa etmek için öz kaynaklarını kullanarak başlattığı bir projedir. Ada Sınıfı; TCG Heybeliada, TCG Büyükada, TCG Burgazada, TCK Kınalıada, TCG Ufuk ile denizlerde gücünü arttırmıştır. İ Sınıfı korvetlerde ise TCG İstanbul önemli yer tutmaktadır. TF-2000 sınıfı destroyerler, Türk Deniz Kuvvetleri için geliştirilen bir anti-hava savunma füze destroyeridir. Gölcük Tersanesi tarafından inşa edilecek olan 8 gemiden oluşan sınıf, Türk Deniz Kuvvetleri’nin hava savunma yeteneklerini artırmayı amaçlamaktadır. 2027 tarihinde envantere girmesi beklenmektedir. Hisar Sınıfı açık deniz karakol gemisi ise Türk Deniz Kuvvetleri için geliştirilen bir karakol gemisi sınıfıdır. TCG Akhisar ve TCG Koçhisar, Hisar Sınıfı gemilerdir. Türk Tipi Hücumbot Projesi ise Türk Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılmak üzere tasarlanan bir hücumbot projesidir. Türk Tipi Hücumbotların özellikleri hakkında henüz çok fazla bilgi mevcut değildir. Ancak STM Savunma tarafından yapılan açıklamalara göre, bu hücumbotlar gaz türbini tahrik sistemi bulunan tek gövdeli gemilerdir.

Barbaros Kıyı Savunma sistemi ise önemli bir Deniz Savunma Sistemi’dir ve donanmanın en büyük yardımcılarından birisidir. Barbaros Millî Savunma Bakanlığı’nın ihtiyaçları için Savunma Sanayii Başkanlığı koordinesinde ROKETSAN tarafından üretilen bu sistem, ordumuz için pek çok alanda kritik bir kabiliyet kazanımı anlamına gelmektedir. Barbaros Kıyı Savunma Sistemi milli imkânlarla geliştirilmiş, kıyıları düşman unsurlara ait olan deniz kuvvetlerine karşı koruyacak ve Türkiye’yi çevreleyen kıyıları 7/24 koruyacak özelliğe sahip bir sistemdir. Barbaros 250+km menzilli ATMACA, 150+km menzilli ÇAKIR füzelerini kullanacaktır. Çok gelişmiş radar sistemi ve elektro-optik sensörler bulunduracaktır. Özellikle çalkantılı bir bölgede ve kıyı şeritlerimizin geniş olduğu bir alanda bu sistem oldukça elzem bir sistemdir. Deniz sınırlarının fazla geniş olduğu Türkiye, güçlü donanmasıyla birlikte tüm kıyı şeritlerini Barbaros Kıyı Savunma Sistemi ile koruyacaktır.

 

Webinara
Kayıt Ol !

Son 2 Gün