Blog Yazılarımız

TUDPAM | Türk Dış Politikası Araştırma Merkezi > Analizler > Türkiye ve Katar İlişkilerinde Türkiye’nin Kazanımları

Türkiye ve Katar İlişkilerinde Türkiye’nin Kazanımları

Yasin Karaman

TUDPAM Araştırmacısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4-5 Aralık 2023 tarihlerinde Türkiye ve Katar arasındaki Yüksek Stratejik Komite’nin dokuzuncu toplantısı vesilesiyle Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad El Sani’nin davetlisi olarak Katar’a resmî ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu resmî ziyaretlerin neticesinde Türkiye ile Katar arasında ortak bildiri ve 12 anlaşma imzalanmıştır. Bu imzalanan anlaşmalar, Türkiye ile Katar arasındaki ilişkilere yeni bir soluk getirerek ikili ilişkileri derinleşmiştir. Anlaşmalar, kültürel alandan askerî alana kadar çeşitlilik göstermektedir.

Türkiye, Körfez İş Birliği Teşkilatında stratejik diyalog ortağıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’a resmî ziyaretinde 44. Körfez İş Birliği Konseyi Zirvesine katılmıştır. Bu zirvede yaptıkları konuşmada, Körfez Bölgesinin ülkemiz için önemlerinden bahsetmiş ve “Körfez bölgesiyle yakın temasımızı ve stratejik iş birliğimizi çok çıkarlar ve karşılıklı saygı temelinde ilerletmeye hazır olduğumuzu tekrar vurgulamak isterim” ifadesiyle birlikte Türkiye’nin Körfez Bölgesi ile ilişkilerindeki temel noktayı vurgulamıştır. Zirvede ayrıca Gazze’de yaşanan gelişmelere değinerek Türkiye’nin Filistin-İsrail sorununun çözümü için tezlerini öne sürmüştür. Türkiye, gerçekleştirilen zirve sayesinde Körfez ülkeleriyle ilişkilerindeki temel noktayı vurgulama şansı bulmuş ve uluslararası sorunlardaki savunduğu tezleri ifade etme fırsatına ulaşmıştır. Bu noktada Türkiye’nin Katar’a resmî ziyareti, Körfez ülkeleriyle bir arada olma ve kendini ifade etme fırsatını doğurmuştur.

Ayrıca Katar’da 20 Kasım-18 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleşen FIFA Dünya Kupası’nda, Katar ve Türkiye’nin futbol diplomasisini uyguladığı görülmüştür. Futbol diplomasisi ile iki ülke önemli kazanımlar elde etmiştir. Katar’ın başlıca amaçları; Katar’ın uluslararası alanda tanınır bir ülke olmasını sağlamak, olumlu bir imajının olduğunu göstermek ve ülkenin güvenliğini sağlamak olmuştur. Türkiye ise Dünya Kupası’nda Türk Takımı olarak yer alamasa da futbol diplomasisi açısından önemli kazanımlar sağlamıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Kupası açılış ve kapanış maçlarına davetli olarak katılmıştır. Özellikle açılış maçında Erdoğan’ın Mısır Devlet Başkanı Sisi ile tokalaşma görüntüleri, Türkiye ve Mısır kamuoyunda iki ülkenin diplomatik ilişkileri açısından olumlu bir atmosfer yaratmıştır. Tokalaşma görüntüleri ile yaratılan olumlu atmosfer, 14 Şubat 2024 tarihinde Erdoğan’ın Mısır’a resmî ziyaret gerçekleştirmesi ile devam etmiştir. Bu durum, Katar’ın FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yaparak iki ülkenin de futbol diplomasisinden yararlanarak önemli kazanımlar elde etmesini sağlamıştır.

Sonuç olarak Türkiye ile Katar arasındaki ilişkilerde Türkiye’nin elde ettiği kazanımlar gözle görülür şekildedir. Türkiye futbol diplomasisi ile Mısır ile siyasi ilişkilerinde ilerlemenin başlangıç görüntüsü vermiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katar’ı resmî ziyareti ile imzalanan anlaşmalar iki ülkenin ilişkilerini derinleştirdiğini göstermektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 44. Körfez İş Birliği Konseyi Zirvesi’nde yaptığı konuşma ile Türkiye, İsrail-Filistin konusunda savunduğu tezleri paylaşma fırsatı bulmuştur. Türkiye ile Katar ilişkileri olumlu ilerlemeler sağlaması Türkiye’nin Körfez ülkelerine karşı kendisini daha rahat ifade etmesini sağlamaktadır.

Kaynakça

https://www.mfa.gov.tr/turkiye-katar-siyasi-iliskileri.tr.mfa

https://www.mfa.gov.tr/katar-ekonomisi.tr.mfa

https://www.mfa.gov.tr/katar-kunyesi.tr.mfa

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1653480

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1211458

Webinara
Kayıt Ol !

Son 2 Gün