Blog Yazılarımız

TUDPAM | Türk Dış Politikası Araştırma Merkezi > Haber Analizleri > Haber Analiz | Fahrettin Altun’dan Nevruz Mesajı

Haber Analiz | Fahrettin Altun’dan Nevruz Mesajı

Esranur Tekin

TUDPAM Araştırmacısı

Haber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un, Kazakistan’ın devlet gazetesi olan Egemen Kazakistan’da ‘‘Kardeşliğimizin Simgesi Nevruz’’ başlıklı mesajı yayımlandı. (Kaynak: AA, 22.03.2024)

TUDPAM Haber Analizi

Fahrettin Altun mesajında, Nevruzun geniş Türk coğrafyasında asırlardır coşkuyla karşılanan ve kutlanan kadim bir bayram olduğunu anımsatarak bu özel günün Türk halkları arasında dayanışma, birlik ve beraberlik duygularını pekiştirdiğine değindi. Ayrıca Altun, Nevruzun baharın gelişinin, toprağın uyanışının, tohumun dirilişinin müjdecisi olduğuna, umudu ve bereketi temsil ettiğine değinerek adının neden “Yeni Gün” olduğuna da dikkat çekti.

Altun, ‘‘Allah’a hamdolsun ki Türk dünyası olarak bu yıl Nevruz Bayramı’na mübarek ramazan ayı içerisinde erişmenin mutluluğunu ve coşkusunu yaşıyoruz. Bu da sevincimize sevinç, mutluluğumuza mutluluk katıyor. Türk dünyasında Nevruz Bayramı birlikteliği simgeler. Bu özel gün, Türk halkları arasında dayanışma, birlik ve beraberlik duygularını pekiştirir’’ ifadelerini vurguladı.

Altun, 2009 tarihinde Nevruz’un UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine eklenmesi ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 21 Mart’ın “Uluslararası Nevruz Bayramı” olarak resmen tanınmasına değinmiştir. Böylece Türk dünyasının ortak kültürel değerinin, dünya çapında sosyal ve kültürel yakınlaşmayı desteklemesinin yanı sıra Nevruzun tanıtımı ve uluslararası boyutlara ulaşmasında ayrı bir anlam teşkil ediyor. Ayrıca Altun, Nevruzun Türklerin geleneklerini ve kültürlerini koruma ve yaşatma iradesinin de bir göstergesi olduğunu belirterek, Kazakistan Cumhuriyeti’nin en özel şekilde kutlamasıyla Türk dünyasının kadim kültürüne katkı verdiğini belirtti.

Altun, ayrıca Türk dünyasının tarih boyunca zorlu mücadelelerden geçmiş ve daima birbirine destek olmuş birçok medeniyetin mirası olduğunu belirterek; bu mirasın da Türk birliği, ortak kültürel değerlerin korunması, ekonomik iş birliğinin artırılması ve siyasi dayanışmanın güçlendirilmesi ile gelecek nesillere güçlü bir şekilde aktarılacağını belirtti.

Altun; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde ekonomik, sosyal, askerî ve siyasi alanlarda birçok reform ve yeniliklere imza atıldığına değinerek Türkiye’nin bölgesel ve küresel meselelerdeki ağırlığını artırmasına imkân tanıdığını belirtti. Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk dünyası ile kol kola ilerlemek, birlik ve beraberlikle ortak değerlerimiz çerçevesinde dünyaya “Türk Asrı” yaşatma hedefine ulaşılmak istendiğini söyledi.

Altun konuşmasında, Türkiye-Kazakistan köklü geçmişinden gelen kardeşlik bağlarına ve ortak kültürlerine değindi. ‘‘Biz Kazakistan’ın başarılarıyla gururlanıyoruz, kederi ile hüzünleniyoruz. Kazak kardeşlerimizin de Türkiye’ye aynı nazarla aynı duyguyla baktığını biliyoruz’’ ifadesini kullanan Altun, Kazak şair Mağjan Cumabay’ın Kurtuluş Savaşı için yazdığı ‘‘Uzaktaki Kardeşime’’ şiirinin de bu duygu birlikteliğinin bir tezahürü olduğunu anımsattı.

Türkiye ve Kazakistan arasındaki bu duygudaşlığın somut iş birliğine dönüştüğünü görmekten, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmiş stratejik ortaklık seviyesine çıkmasından memnuniyet duyduklarını aktaran Altun, mesajında şu ifadelere yer verdi: ‘‘İletişim ve medya alanında ortak yapılacak çok işimizin olduğuna inanıyoruz. Alanla ilgili yapılacak başlıca iş birliği konusu ise dezenformasyonla mücadeledir. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak yürüttüğümüz çalışmalarla ülkemiz, bölgemiz ve gönül coğrafyamız başta olmak üzere dünyamızın yalan yanlış, çarpıtılmış, manipülasyon ürünü içeriklerden arındırılmasının ve hakikatin kutlu mücadelesini veriyoruz. Kardeş Kazakistan’ın da bu mücadelede yanımızda yer almasını önemli görüyoruz. Bu vesileyle kardeş Kazak halkı başta olmak üzere tüm Türk dünyasının Nevruz Bayramı’nı en içten duygularla kutlarım. Yine içinde bulunduğumuz ramazan ayının tüm Türk dünyasına, İslam âleminin huzur ve refahına vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ederim.’’

Kaynakça

“Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’dan Egemen Kazakistan gazetesine “nevruz” mesajı”. AA, https://www.aa.com.tr/tr/gundem/cumhurbaskanligi-iletisim-baskani-altundan-egemen-kazakistan-gazetesine-nevruz-mesaji/3171606. (Erişim Tarihi: 25.03.2024)

“Strong Turkic unity will contribute to peace worldwide: Türkiye”.AA, https://www.aa.com.tr/en/turkiye/strong-turkic-unity-will-contribute-to-peace-worldwide-turkiye/3172272. (Erişim Tarihi: 25.03.2024)

 

Webinara
Kayıt Ol !

Son 2 Gün