Blog Yazılarımız

TUDPAM | Türk Dış Politikası Araştırma Merkezi > Haber Analizleri > Haber Analiz | Altun: Netanyahu suçlarını örtbas etmek için Türkiye’ye saldırıyor

Haber Analiz | Altun: Netanyahu suçlarını örtbas etmek için Türkiye’ye saldırıyor

Hüseyin Yeltin

TUDPAM Başkanı

Haber

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve hükümetinin yürüttüğü etnik temizlik nedeniyle Filistinlilerin acı çekmeye devam ettiğini belirterek, “Tüm gücümüzle bu politikalara karşı çıkmaya devam edeceğiz. Onun yalanları, aldatmaları, asılsız ithamları ve gündemi değiştirme çabaları sonuçsuz kalacaktır” dedi. (Kaynak: TRT Haber, 11.03.2024)

TUDPAM Haber Analiz

Bilindiği gibi 7 Ekim 2023 tarihinden itibaren devam eden İsrail’in Filistin’e dönük tutumunu sertleştirmesi ve neticesinde Filistin’de yaşayan Filistinlilerin insani kriz eşiğine gelmesi, son dönemlerde başta Türkiye olmak üzere, birçok uluslararası kuruluş ve devlet tarafından şiddetle kınanıyor. Mevzubahis haberde de görüleceği üzere İletişim Başkanı Fahrettin Altun, gerçekleri gizlemeye çalışan bir İsrail’in ve yayın organlarının olduğuna işaret ediyor. Yaşanan şiddet sarmalının, kaybedilen masum canların dezenformasyon ve aldatma haberlerle kapatılamayacağı mesajı çok net bir şekilde belirtiliyor.

Siyasi saikler vesilesiyle İsrail hükümetinin bazı evrensel değerleri görmezden geldiği de aşikardır. Bu hususun üstünü örtmeye çalışan, dezenformatif haberler yapan İsrail basını ve İsrail yanlılarının bulunduğunu unutmamak gerekir. Çağımızın silahları ile mücadele vermeye çalışan İsrail, tüm enformatif konuları elinde tutmaya ve uluslararası topluma yön vermeye çalışmakta. Tam da bu noktada Türkiye’nin elinin ne kadar güçlü olduğu anlaşılmaktadır. Çünkü Türkiye uzunca bir süredir, İletişim Başkanlığı bünyesinde ciddi çalışmalar yapıyor. Başkanlık aracılığıyla Türkiye’nin dış politik tezleri anlatılıyor ve yayına dökülüyor. Böylelikle Türkiye’nin enformasyon konusunda eli güçlü tutuluyor. Dahası Anadolu Ajansı’nın (AA) çektiği fotoğrafların Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) İsrail aleyhine delil olarak kullanılıyor olması, enformasyon hususundaki Türkiye’nin gücünü göstermektedir. İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un “Tüm gücümüzle bu politikalara karşı çıkmaya devam edeceğiz. Onun yalanları, aldatmaları, asılsız ithamları ve gündemi değiştirme çabaları sonuçsuz kalacaktır” ifadelerini de bu minvalde okumak faydalı olacaktır.

Özetle, bir ülkenin gücü sadece ekonomi ve askeri göstergelerle tespit edilemez bir hal aldı. Günümüzde enformasyon konularına hakim olan ve bu konuda lobi faaliyetleri yürüten ülkelerin hem ulusal hem de uluslararası mecrada bir olaya yön verebilme kabiliyeti kazanması açısından önemli olduğunu bir kez daha görmekteyiz.

Webinara
Kayıt Ol !

Son 2 Gün